а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

графички

графичкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на графика и графикон.
Англиски: graphic
Примери:
графичка уметност
графички работник
графички приказ
FlexiMac
 менување на македонски глаголи