а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

графичар

мн. графичари
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек, уметник што се занимава со графика.
Англиски: graphic artist Албански: grafik
Употреба: Ликовна уметност
2. Работник во графичка индустрија.
Албански: grafik
FlexiMac
 менување на македонски глаголи