а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

графикон

мн. графикони
Вид збор: Именка, машки род
Цртеж на кој сликовито се прикажани разни податоци, појави, резултати и сл.
Англиски: graphical representation
Изведенки
графиконски прид.
графиконскиот
Пример: Графиконски приказ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи