а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

графика

мн. графики
Вид збор: Именка, женски род
1. Ознака за сите подрачја на цртање во уметноста и во индустријата (и техничко цртање и применета графика), како и за умножување со печатење.
Англиски: graphic arts Албански: artet grafike
2. Вид ликовна уметност, создавање слики и цртежи со помош на релјефна подлога од која се отпечатуваат повеќе примероци.
Англиски: graphic arts Албански: arte grafike
Употреба: Ликовна уметност
3. Примерок на така добиена слика.
Англиски: graphic Албански: grafikë
Употреба: Ликовна уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи