а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

граор

мн. граори
Вид збор: Именка, машки род
Растение во вид на разгранет ползавец, со темнокафеави или црни плодови во мешунки, што се користи како добиточна храна.
Латински: Lathyrus Англиски: sweet pea Албански: grashinë, bizele
Употреба: Ботаника , Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи