а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гранула

мн. гранули
Вид збор: Именка, женски род
зрнце
Англиски: grain Албански: granulë, kokërrizë
Примери:
Лекот беше во гранули.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи