а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гранулат

мн. гранулати
Вид збор: Именка, машки род
Зрнест материјал; градежна маса во зрнца.
Примери:
Дробината од мермерот се користи за производство на дробени гранулати во градежништвото и за декоративни производи од камен во индустријата.
Машината за рециклирање мие, класифицира, меле и претвора пластичен отпад во гранулати, кои може да се користат за производство на нови пластични производи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи