а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грант

мн. грантови
Вид збор: Именка, машки род
финансиска помош, стипендија
Англиски: grant
Примери:
Ние добивме и грант со кој ја истраживме состојбата со покривот на црквата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи