а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гранка

мн. гранки
Вид збор: Именка, женски род
1. Ветка, вејка од дрво.
Англиски: branch Албански: degë
Употреба: Ботаника
Примери:
Маслинова гранка.
2. оддел, дел, раздел, област
Англиски: part Албански: degë, pjesë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сликарството е гранка на уметноста.
Стопанска гранка.
Изведенки
гранче ср.
мн. гранчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи