а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

граничи

(се) граничат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се наоѓа на граница, се допира еден до друг. се наоѓа еден до друг.
Англиски: border Албански: kufizon
Примери:
Македонија се граничи со Грција.
2. Допира до нешто, доведува до нешто.
Англиски: border Албански: kufizon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Оваа постапка се граничи со лудило.
Изведенки
граничење ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи