а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

граничар

мн. граничари
Вид збор: Именка, машки род
Војник што ја чува државната граница.
Англиски: border patrol
Употреба: Воен термин
Примери:
Граничарите вршеа засилена контрола на граничниот појас.
Изведенки
граничарски прид.
граничарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи