а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гранит

(едн.) гранитот
Вид збор: Именка, машки род
Исклучително цврст камен, сличен на мермер, што се користи како градежен материјал (за изработување на споменици, надгробни плочи, фасади).
Англиски: granite
Употреба: Геологија , Минералогија
Примери:
Патиштата беа поплочени со првокласен гранит.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи