а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гранитен

гранитни
Вид збор: Придавка
1. Што е направен од гранит.
Примери:
Гранитна плоча.
Гранитен споменик.
2. Што е цврст, силен.
Англиски: strong
Употреба: Преносно значење
Примери:
Гранитна волја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи