а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грандиозен

грандиозниот
Вид збор: Придавка
Што е огромен, величествен.
Англиски: grandiose
Примери:
Грандиозна конструкција.
Грандиозен план.
Грандиозен уметник.
Изведенки
грандиозност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи