а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

граната

мн. гранати
Вид збор: Именка, женски род
Артилериска муниција полнета со експлозивен материјал.
Англиски: grenade
Употреба: Воен термин
Примери:
Грмеше од мини и гранати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи