а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гранап

мн. гранапи
Вид збор: Именка, машки род
дуќан за прехранбени производи
Англиски: convenience store
Употреба: Архаизам
Примери:
Никој не може да спаси гранап од банкрот во ова време на супермаркети.
Изведенки
1. гранапче ср.
мн. гранапчиња
дем.
2. гранапски прид.
гранапскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи