а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грамофон

мн. грамофони
Вид збор: Именка, машки род
Апарат што произведува звук со помош на специјални плочи и звучници.
Англиски: gramophone
Употреба: Историја , Технологија
Примери:
Грамофонот, кој Елвис Присли ѝ го подарил на Германката Елен Маршхаузер како свадбен подарок, наскоро ќе биде ставен на аукција.
Изведенки
грамофонски прид.
грамофонскиот
Пример: грамофонски плочи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи