а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грамотен

грамотниот
Вид збор: Придавка
1. Што е писмен.
Англиски: literate
Употреба: Архаизам
Примери:
грамотен човек
2. Што има знаење од некоја област.
Англиски: knowledgeable
Употреба: Архаизам
Примери:
За тоа прашање најдете грамотен човек.
Изведенки
грамотност ж.
(едн.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи