а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грамота

мн. грамоти
Вид збор: Именка, женски род
Повелба, диплома, официјален документ.
Англиски: decree
Употреба: Историја
Примери:
Најстар документ каде што се спомнува населбата е Калимановата грамота.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи