а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

граматика

мн. граматики
Вид збор: Именка, женски род
1. Дел од лингвистиката во кој се проучуваат морфолошкиот и синтаксичкиот систем на даден јазик.
Англиски: grammar Албански: gramatikë
Употреба: Лингвистика
Примери:
Традиционална граматика.
Историска граматика.
Споредбена граматика.
2. Учебник по граматика.
Англиски: grammar Албански: gramatika
Употреба: Лингвистика
Примери:
Граматика на македонскиот јазик.
Изведенки
граматички прид.
граматичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи