а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грамажа

(едн.) грамажата
Вид збор: Именка, женски род
тежина во грамови
Англиски: grammage
Употреба: Разговорно
Примери:
Производите ја задржуваа истата продажна цена, но ја намалуваа грамажата на производите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи