а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грамада

мн. грамади
Вид збор: Именка, женски род
1. Куп, обично камења или дрва.
Англиски: pile Албански: grumbull
Примери:
Единствен знак дека тука биле куќи беа грамадите камења од нив.
2. Мноштво, големо количество.
Англиски: plenty Албански: grumbull
Употреба: Преносно значење
Примери:
Грамада деца.
Грамада луѓе.
Грамада пари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи