а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гракот

(едн.) гракотот
Вид збор: Именка, машки род
Звук на гракање.
Употреба: Зоологија
Примери:
Од дрвјата се слушаше гракотот на гавраните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи