а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гракне

гракнат
Вид збор: Глагол, свршен
Еднаш испушти звук „грак“.
Англиски: crow
Употреба: Зоологија
Примери:
Гавранот гракна и одлета.
Изведенки
1. гракнува несв.
гракнуваат
2. гракнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи