а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

грака

гракаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Испушта звук што звучи „грак“, обично за птици (гаврани, чавки).
Англиски: crow Албански: kërret
Примери:
Наоколу гракаа гаврани.
Јато чавки пролета гракајќи.
2. Гласно зборува, вика.
Латински: bërtas, kërras Англиски: yell
Употреба: Преносно значење
Примери:
Додека седев, тој постојано нешто ми гракаше.
Изведенки
гракање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи