а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

град

мн. градови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 170
1. Големо населено место кое претставува административен, културен и стопански центар на некоја област.
Англиски: town Албански: qytet
Употреба: Географија
Примери:
Таа имаше само едно ателје во срцето на стариот град.
Скопје е главен град на Република Македонија.
2. Природна појава, смрзнати капки дожд.
Англиски: hail Албански: breshër
Примери:
Годинава градот го столчи бостанот.
Изведенки
1. гратче ср.
мн. гратчиња
2. градец м.
(едн.)
дем.