а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градус

мн. градуси
Вид збор: Именка, машки род
1. степен
Англиски: degree Албански: gradë, shkallë
2. Единица за мерење на агли и лакови, еднаква на 1/360 дел од кругот.
Англиски: degree Албански: gradë
Употреба: Математика
Примери:
Правиот агол има 90 градуса.
3. Единица за мерење на температура, степен на термометарот.
Англиски: degree Албански: gradë
Употреба: Физика
Примери:
Живата се симна за два градуса подолу.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи