а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градуален

градуалниот
Вид збор: Придавка
постепен, степенуван
Англиски: gradual
Примери:
Ако некое својство се манифестира во различни степени кај членови на една опозиција, опозицијата е градуална.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи