а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градски

градска
Вид збор: Придавка
Што е поврзано со или му припаѓа на градот.
Англиски: municipal Албански: komunal
Примери:
Автобусите стоеја на паркингот кај градското шеталиште.
Градски парк.
Градски автобус.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи