а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градоначалник

мн. градоначалници
Вид збор: Именка, машки род
Претседател на град, општина.
Англиски: mayor Албански: prefekt
Употреба: Политика
Примери:
Ми рекоа да се јавам кај градоначалникот..
Изведенки
1. градоначалничка ж.
мн. градоначалнички
2. градоначалнички прид.
градоначалничкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи