а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градобитнина

мн. градобитнини
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што е оштетено, уништено од град.
Примери:
закон против градобитнината
FlexiMac
 менување на македонски глаголи