а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градник

мн. градници
Вид збор: Именка, машки род
Дел од женска долна облека што служи за придржување, прицврстување, стегање на градите.
Англиски: brassiere
Примери:
Факт е дека најголем дел од жените носат градник со погрешна големина.
Нема никаква корист од носењето градник - е заклучокот од истражувањето кое траеше 15 години и опфати 330 французинки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи