а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гради

градите
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 909
1. Преден дел на телото помеѓу вратот и стомакот.
Англиски: bust, breast Албански: gjoks
Употреба: Анатомија
Примери:
Кошулата на градите му беше распетлана.
2. бели дробови
Англиски: lung Албански: mushkëri
Употреба: Медицина
Примери:
Ги наполни градите со чист воздух.
3. внатрешност, интима, душа
Англиски: soul Албански: shpirt
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во градите чувствував нелагодност.
Сиот јад и горчина што му се прелеваа во градите сакаше да ги истури и да ги фрли на нив.