а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градиште

мн. градишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 21942
1. Урнатини од стар град или тврдина.
Англиски: ruins Албански: rrënojë, gërmadhë
2. град
Англиски: town Албански: qytet
Употреба: Архитектура и градба , Аугментатив
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК