а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градител

мн. градители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5630
1. ѕидар, архитект
Англиски: constructor Албански: ndërtues
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Ќе ни требаат градители и каменоресци, копаничари и зографи.
2. Тој што придонесува со својот труд да се изгради некое општо дело.
Англиски: builder Албански: ndërtues
Примери:
Тој беше борец за вистината и градител на човечноста.
Изведенки
1. градителка ж.
мн. градителки
2. градителски прид.
градителскиот
3. градителство ср.