а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градира

градираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Прави градација.
Англиски: grade
Примери:
Линијарот е градиран во сантиметри.
2. Класификува според некој критериум.
Англиски: grade