а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градина

мн. градини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1113
1. Место каде што се одгледуваат цвеќиња, зеленчук и др.
Англиски: garden Албански: kopsht
Употреба: Земјоделство
Примери:
Цветна градина.
Овошна градина.
Зеленчукова градина.
2. Место каде што се чуваат и одгледуваат разни животински видови со изложбен карактер.
Англиски: garden Албански: kopsht
Употреба: Зоологија
Примери:
Зоолошка градина.
Изведенки
градински прид.
градинскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК