а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градинар

мн. градинари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8975
Човек што се занимава со одгледување на цвеќиња, зеленчук во градина.
Англиски: gardener
Примери:
Градинарите ги поливаа расадите.
Изведенки
1. градинарка ж.
мн. градинарки
2. градинарски прид.
градинарскиот
Пример: Градинарски производи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК