а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градинарство

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 30265
Одгледување на цвеќиња, зеленчук и други градинарски култури.
Англиски: gardening Албански: kopshtari
Употреба: Економија , Земјоделство
Примери:
Се занимаваше со градинарство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК