а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градилиште

мн. градилишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 6884
Место каде што се гради.
Англиски: construction site
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Никаде да се види некое друго градилиште, ни да се чуе глас на мајстор или звук на мистрија.