а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градиент

мн. градиенти
Вид збор: Именка, машки род
Раст или пад на една величина на одредено растојание.
Англиски: gradient
Употреба: Математика
Примери:
Ако ви излегува „грешка“, исклучете и вклучете го компјутерот, ќе се поправи и ќе ги имате градиентите.