а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градиво

мн. градива
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 28690
Наставен материјал, содржини што треба да се научат.
Англиски: curriculum
Употреба: Образование
Примери:
Градивото по математика за оваа година беше прилично тешко.