а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градест

градеста
Вид збор: Придавка
Ранг: 50918
1. Што има развиени, широки гради.
Употреба: Медицина
Примери:
Човекот беше висок и градест.
2. За жена - со големи гради.
Англиски: busty
Употреба: Медицина
Примери:
Се приближуваа две градести жени.