а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

граден

градниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5413
1. Што се однесува на гради.
Англиски: chest
Употреба: Анатомија , Медицина
Примери:
граден кош
2. (глаг. прид.) гради
Англиски: built
Примери:
градена куќа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК