а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градеж

мн. градежи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 51950
1. градба
Англиски: construction Албански: ndërtim
Употреба: Архитектура и градба
2. Плет, ограда од прачки, камења и сл.
Албански: gardh
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК