а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градежништво

градежништвото
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 12939
Стопанска гранка чија дејност е градење објекти; изведување на градежни работи.
Англиски: construction Албански: ndërtimtari
Употреба: Архитектура и градба , Економија