а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градежен

градежни
Вид збор: Придавка
Ранг: 4522
Што служи за градба, што се однесува на градење.
Англиски: constructional
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
градежен материјал
градежен инженер
градежен работник
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК