а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градбен

градбениот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на градба.
Примери:
За таа цел, изработена е Физибилити студија за источната секција од овој железнички коридор и во моментов се изведуваат градбени активности на делницата Куманово – Бељаковце.
Белковините се градбени материјали, затоа што влегуваат во составот на секоја клетка, на секое ткиво, хормон, фермент за варење, хемоглобин итн.
Аминокиселините се основни градбени единки на мускулите кои помагаат да се создаде позитивен азотен баланс.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК