а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

града

мн. гради
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17709
1. Предниот дел од телото кај човекот и цицачите.
Англиски: breast Албански: gji
Употреба: Анатомија
Примери:
јуначки гради
2. Дојка, цицка кај жените.
Англиски: breast Албански: gji
Употреба: Анатомија
Примери:
На сликата беше насликана една нимфа со огромни гради.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК