а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градација

мн. градации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32529
Постапно преминување од понизок степен кон повисок.
Англиски: gradation
Примери:
Со тоа се определуваат градациите при оценувањето.
Изведенки
градациски прид.
градацискиот